"Kontrolami provedenými uvnitř areálu zpracovatelské části na Vřesové nebyl žádný zdroj zápachu zjištěn. Proto bylo následně prověřováno i okolí, kde byla nejsilnější koncentrace zápachu zjištěna v okolí nádrže odpadních látek u Staré Chodovské. Jedná se o nádrž, která je součástí starých ekologických zátěží, jejíž obsah byl do roku 2010 likvidován na Vřesové na základě smlouvy s Fondem národního majetku," uvedl Michalský.
"Zápach v oblasti byl podle zjištění našich inspektorů způsoben dvěma haváriemi. První byla v areálu Sokolovské uhelné, kde z potrubí unikly fenolové látky. Ty ale byly včas zachyceny do jímky," řekla televizi Prima mluvčí České inspekce životního prostředí Simona Cigánková. Druhou havárií prý byl únik dehtových látek v odkališti, které se kvůli teplému počasí začaly vypařovat do ovzduší.
Krajští hasiči dostali první hlášení o silném zápachu v Chodově a okolí na tísňovou linku v pondělí před půlnocí. "Měřením ve městě jsme zjistili malé koncentrace uniklé látky na bázi fenolu, následně našli i zdroj zápachu," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.
V úterý stav nádrže prověřovali i zástupci Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje a České inspekce životního prostředí. Dohodli se na provedení dalšího měření kvality ovzduší přímo u nádrže, v Chodově a v okolí kombinátu ve Vřesové. Na ověření kvality ovzduší byli přizváni specialisté hasičského záchranného sboru z Třemošné u Plzně.
Podle Sokolovské uhelné začal kvůli dlouhodobému horku z nádrže vystupovat silný zápach, který po ochlazení ve večerních hodinách pomalu klesá zpět k zemi. Obtěžující zápach se šíří hlavně v noci a nad ránem v okolí Vřesové, nejsilnější byl v neděli a pondělí. Zápach byl ale cítit i ve vzdálenějších městech, například v Sokolově.
Ke snížení úniku zápachu z nádrže, Sokolovská uhelná podnikla několik kroků. "Aby byla nádrž a její obsah ochlazeny, začalo se v úterý dopoledne s napouštěním vody do nádrže. Místa, která byla vysoko nad hladinou, byla zakryta textilií a na ni byla položena vrstva těsnících jílů," popsal Michalský.
Večer a v noci na dnešek navozili a přečerpali hasiči do odkaliště téměř dva miliony litrů vody, uvedl Kasal. Dnes se podle něj pokoušejí neutralizovat sedimenty na hladině odkaliště vápnem, případně sorbenty, pokud ani to nepomůže, hasiči by opět začali zkrápět a ochlazovat hladinu odkaliště.
Firma ujišťuje obyvatele v okolí, že nejde o látky nebezpečné pro lidi nebo zvěř. "Bohužel již malé koncentrace těchto látek v ovzduší jsou pachově zachytitelné a s ohledem na stávající klimatickou situaci se rozptylují pomaleji," doplnil Michalský.
Podle něj by definitivním řešením byla úplná likvidace bývalé skládky dehtových kalů. "Ta je ale odvislá od možností ministerstva financí zajišťujícího finanční prostředky na likvidaci zbývajících tuhých dehtových kalů a sanaci této lokality," dodal Michalský.
zdroj: ČTK