Pro návštěvníky je zatím zpřístupněna jen jedna část dolu. V budoucnu by mohla být prohlídková trasa nitrem národní kulturní památky delší. "Máme pořád představu, že bychom propojili stávající prostory s opuštěnými důlními díly, takzvaným dolním Jeronýmem. V něm jsou ty největší komory a jezírka," uvedl Rund. Podle něj je to ale zatím ve fázi příprav, protože propojení by stálo asi osm milionů korun.
Zásadní změnou pro návštěvníky dolu, kde se těžil cín už v polovině 16. století, ale bude vybudování zázemí před vstupem. Na to se podařilo získat dotaci z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Samotné stavební práce budou přijdou na 10,8 milionu korun. Hotovy by měly být před zahájením příští sezony.
Vstupní objekt poskytne místo pro pokladnu, půjčovnu oblečení a zázemí pro návštěvníky, bude v něm i multifunkční sál, kde mohou být výstavy nebo přednášky. Bude tam i parkoviště, které zatím citelně chybí. Objekt přitom bude zapadat do okolní krajiny Slavkovského lesa, například i tím, že bude mít zelenou, zatravněnou střechu.
Kromě stavby vstupního objektu do dolu ale na Jeronýmu pokračují i práce hrazené z dotace ministerstva průmyslu a obchodu, které souvisejí s odstraňováním následků těžby cínu. Ty se týkají například odvodňování štol a průzkumu dalších prostor historického dolu.
zdroj: ČTK