"Budeme se starosty jednat pouze v případě, kdy nás k tomu donutí provozní záležitosti. Setkáváme se se situacemi, kdy nám statik zakáže provoz pošty, protože je budova narušená a musíme provést opravy. V tom případě budeme se starosty jednat. Ale nebudeme rušit pošty," uvedl Mrvík.
Česká pošta ale podle Mrvíka už jednala s partnery, kteří by byli ochotni poštovní služby zajišťovat. Jde například o Západočeské konzumní družstvo Sušice nebo Jednotu Toužim, které mají v Karlovarském kraji své provozovny. "My bychom jim zaškolili personál a oni by pak poštovní služby nabízeli ve svých provozovnách," uvedl Mrvík.
Jestli se ale někdy obnoví už zrušené pobočky, jisté není. Například v Chlumu svaté Maří na Sokolovsku byla pošta zrušena v roce 2010. Starosta Miroslav Hrůza (ČSSD) od té doby jednal několikrát s ČP o obnovení pobočky, ale marně. "Dokonce jsme jim sehnali postupně tři pracovnice, které byli ochotné poštu provozovat, ale žádná jim nevyhovovala," řekl Hrůza ČTK.
V Karlovarském kraji funguje nyní šest řídicích pošt, 20 samostatných pošt a 80 satelitních pošt s maximálně dvěma zaměstnanci. Na 55 procentech pošt je jen jeden zaměstnanec.
Starostové obcí kritizovali to, že zaměstnanci pošty musejí nabízet také bankovní a pojišťovací služby. V malých obcích pak oslovují každého důchodce a aby splnili normy, uzavírají smlouvy se svými příbuznými. Podle Mrvíka mají ale tyto služby stále větší podíl na celkových tržbách ČP. "Pokud opustíme tuto činnost, přijdeme o miliardu korun tržeb. Kdysi jsme půjčovali státu na důchody, to už dnes nejde. Ale stále platíme mzdy a daně," dodal.
zdroj: ČTK