"Od tohoto týdne začala příprava projektové dokumentace. Zatím jsou v jednání dvě možnosti. Buď by město na nás budovu převedlo a my bychom se pokusili ve spolupráci s městem najít nějakou dotaci na rekonstrukci, nebo by rekonstrukci provedlo město a nám ji pronajalo," uvedl Bráborec.
Pro Mateřídoušku by byla podle něj vhodnější první varianta, protože by stacionář, který chce v Sokolově nabízet i respitní péči, krátkodobou péči v době, kdy si rodina postiženého potřebuje něco vyřídit, a ranou péči, terénní službu pro rodiny s postiženým dítětem, měl jistotu dlouhodobého působení.
Podle místostarostky Renaty Oulehlové (ANO) by o tom, jestli město objekt bývalé školní jídelny převede a za jakých podmínek, mělo rozhodovat zastupitelstvo v nejbližší době.
Podle Bráborce by v ideálním případě, když by se podařilo najít na rekonstrukci peníze, mohl být vybrán dodavatel na podzim, aby se mohlo stavět přes zimu, kdy jsou výhodnější ceny stavebních prací.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) dnes řekla, že teoreticky by bylo možné získat na přestavbu příspěvek od jejího ministerstva. "V programu je asi 200 milionů korun, ale požadavky vždy překračují naše možnosti," řekla ČTK. Pokud by zařízení nabízelo i bydlení, bylo by možné získat peníze od ministerstva pro místní rozvoj na sociální bydlení, i když by to v tomto případě bylo na hraně podmínek dotace.
Chodovský stacionář poskytuje nyní služby zhruba 45 postiženým. Sokolovské zařízení by zkraje mělo mít kapacitu 20 míst, postupně až 40. Podle Bráborce je podobných služeb v kraji málo. Podle průzkumu, který si Mateřídouška dělala, je přitom v Karlovarském kraji asi 8500 lidí s mentálním postižením různého stupně.
zdroj: ČTK