Batist Medical vyrábí 10 miliónů ks nanoroušek měsíčně

Od čtvrtka ve veřejné dopravě, obchodech a dalších vybraných místech již nestačí základní zakrytí úst a nosu například látkovou rouškou či šátkem, nestačí ani jedna chirurgická rouška. Povinností je využít respirátor FFP2, KN95, N95, dvě chirurgické roušky položené na sobě či nanoroušku. Respirátorů je nyní na trhu nedostatek, to naštěstí neplatí o nanorouškách. Český výrobce Batist Medical jich v současné době chrlí na trh 10 miliónů měsíčně, více než 90 % z tohoto počtu je určeno pro český trh.

„Již téměř 30 let se specializujeme na výrobu a prodej zdravotnického materiálu jak pro nemocnice, tak v poslední době také pro koncové zákazníky. Roušky jsme ale ještě na začátku loňského roku nevyráběli. Poptávka nebyla velká a cenovou politikou drtili tento segment čínští výrobci. Covid-19 ale vše změnil. Rychle jsme vyvinuli vlastní nanoroušku a začali ji vyrábět. Postupně jsme navyšovali výrobní kapacity, v současné době vyrábíme již 10 milionů kusů za měsíc. Přes 90 % produkce je určeno pro český trh,“ říká Tomáš Mertlík, generální ředitel a majitel Batist Medical.

Oproti běžným ústenkám, ať chirurgickým nebo látkovým, obsahuje nanorouška Batist vrstvu s polymerem PVDF, který tvoří velmi jemnou a hustou filtrační vrstvu, která je schopna zachytávat i velmi jemné částice o velikosti viru. Tato nanorouška tedy chrání i svého nositele. Protože se svými filtračními schopnostmi přibližuje respirátorům, jde o nejúčinnější variantu roušky. Nanorouška Batist je kompletně česká, vyrábí se v Červeném Kostelci na Náchodsku, materiál a jednotlivé komponenty pocházejí také výhradně od českých lokálních dodavatelů. K dostání je na e-shopu www.batistsafety.cz , stejně tak v maloobchodní a lékárenské síti.

Batist Medical se snaží pomoci proti nemoci covid-19 nejen vývojem a výrobou dostatečného počtu nanoroušek. Maximálně se snaží také chránit své zaměstnance. Od začátku pandemie v provozech v Červeném Kostelci i v Praze dodržují všichni zaměstnanci opatření nařízená státem i zaměstnavatelem a jsou maximálně zodpovědní.  „Nemáme zatím dokumentován ani jediný přenos nákazy mezi zaměstnanci. Uvažujeme tako o pravidelném testování zaměstnanců na náklady naší společnosti,“ dodává Tomáš Mertlík.